Strona główna / Kotły na drewno / Kocioł na drewno PELLPAL D 16 kW

Kocioł na drewno PELLPAL D 16 kW

Ekologiczny kocioł na drewno PELLPAL D 16 kW, do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni od 100 m² do 160 m². Zasypowy piec zgazowujący drewno wyposażony jest w miarkownik ciągu Regulus. Kocioł wymaga podłączenia zbiornika akumulacyjnego (bufora), o pojemności minimum 672 litrów. Może pracować zarówno w układzie otwartym, jak i zamkniętym - przy wyposażeniu w niezbędne elementy (wężownica schładzająca, zawór bezpieczeństwa DBV 2, zawór zabezpieczenia termicznego, a także naczynie przeponowe). Istnieje możliwość zakupu kotła wraz z wentylatorem i sterownikiem do obsługi wentylatora. 

Zastosowanie ekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych zapewnia znaczne obniżenie emisji szkodliwych substancji oraz uzyskanie wysokiej sprawności cieplnej. Kocioł c.o. na pellet drzewny PELLPAL D o mocy 16 kW znajduje się na liście ZUM. Jest produktem o podwyższonym standardzie, dzięki czemu kwalifikuje się do otrzymania wyższej kwoty dofinansowania z programu Czyste Powietrze podczas wymiany źródła ciepła. Spełnia wymogi emisyjne (emisja szkodliwych pyłów poniżej 20mg/m³ oraz wymagania 5 klasy norm emisji spalin według PN-EN 303-5:2021-9 i EcoDesign.

Cena kotła: 9000 zł

Kocioł na drewno PELLPAL D 16 kW:

Piec na drewno PELLPAL D 16kW to nowoczesna generacja zasypowych kotłów zgazowujących drewno (polana drzewa liściastego). PELLPAL to nowa marka na rynku, oparta o wieloletnie doświadczenie w branży kotlarskiej. Prosta konstrukcja stworzona przy użyciu wysokiej klasy komponentów zapewnia łatwą obsługę i konserwację kotła. Zgodnie z wymogami EcoDesign (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189), piece zasypowe PELLPAL D należy eksploatować wraz z wodnym zasobnikiem ciepła (zbiornik akumulacyjny/ bufor). Aby zapewnić bezpieczną i prawidłową obsługę kotła, należy zapoznać się z dokumentację techniczno-ruchową. Dodatkowo, znajdziecie tam instrukcję obsługi oraz najczęściej występujące problemy. 

Budowa konstrukcyjna kotła:

Korpus kotła wykonany jest w formie skrzyni z atestowanej blachy kotłowej o grubości 5mm (P265GH). Elementy pieca są wycinane laserowo, co zapewnia całkowitą dokładność. Składa się z części konwekcyjnej - wymiennika ciepła (górna część kotła) i dolnej części paleniskowej, w której znajduje się żeliwny ruszt, a także z zamykanych włazów. Wylot spalin odbywa się za pomocą umieszczonego z tyłu czopucha. W dolnych drzwiczkach znajduje się specjalna klapka, regulowana poprzez miarkownik ciągu firmy Regulus, sterujący procesem spalania. Część konwekcyjna zbudowana jest z położonych na przemian poziomych i pionowych kanałów spalinowych oraz wodnych. W górnej części pieca znajdują się króćce pomiarowe i wody zasilającej, w dolnej części, z tyłu króciec wody powrotnej, natomiast z boku kotła znajduje się króciec spustowy. Korpus oraz drzwiczki kotła są izolowane termicznie. 

Elementy kotła PELLPAL D 16 kW:

Palenisko:

Komora, w której wkładane jest drewno. Zbudowane z rusztu żeliwnego i kanału wodnego. Z tyłu paleniska znajduje się kanał spalin, łączący się z komorą spalania. Powietrze wtórne doprowadzane jest przy pomocy ceramicznej dyszy, która została zaprojektowana na potrzeby budowy kotła PELLPAL D. W dolnej części paleniska znajduje się przegroda, służąca do odpowiedniego ułożenia i zsuwania się opału. Pod rusztem umiejscowiony jest popielnik. Dostęp do paleniska zapewniają drzwiczki załadunkowe oraz popielnikowo-paleniskowe.

Popielnik:

Część kotła w której gromadzi się popiół. Znajduje się pod rusztem i wchodzi w skład paleniska.

Ruszt:

Żeliwny element pieca, znajdujący się między paleniskiem, a popielnikiem. Konstrukcja kotła umożliwia jego wyjęcie.

Kanał dopalania spalin:

Jest to komora znajdująca się w strefie przepływu spalin, z paleniska do pionowego kanału. Powietrze wtórne doprowadzane jest przy pomocy ceramicznej dyszy. Konstrukcja zapewnia odpowiednie dopalanie się spalin oraz zgazowanie drewna, dzięki czemu uzyskiwane są bardzo dobre parametry emisji spalin.

Właz paleniskowo-popielnikowy:

Właz znajdujący się w dolnej części kotła - w strefie popielnika i rusztu. Służy do obsługi pieca - rozpalania, usuwania popiołu i czyszczenia kotła z pozostałych zanieczyszczeń.

Właz załadunkowy:

Właz znajdujący się w górnej części paleniska, z przodu pieca. Umożliwia ładowanie drewna i obsługę kotła. Zapewnia dostęp do pokrywy obejścia spalin oraz poziomych kanałów wymiennika ciepła. Umożliwia także czyszczenie wewnętrznych powierzchni paleniska.

Górny właz wyczystki:

Znajduje się w górnej przedniej części kotła, w strefie wymiennika ciepła. Służy do usuwania zanieczyszczeń z kanałów poziomych. Zapewnia dostęp do turbolizatorów spalin oraz ich wyjęcie z pieca na czas czyszczenia.

Drzwiczki i pokrywy włazów:

Wszystkie pokrywy i drzwiczki posiadają izolację termiczną. Drzwiczki paleniskowo-popielnikowe i zasypowe dysponują wziernikiem z obrotową przepustnicą, służącą do obserwacji płomienia, a także do regulacji dopływu dodatkowego powietrza. W drzwiczkach znajduje się klapka regulacyjna, regulowana za pomocą miarkownika ciągu.

Czopuch:

Jest elementem łączącym kanał spalinowy z kominem. Znajduje się w tylnej części kotła i posiada okrągły kształt.

Króćce instalacyjne i pomiarowe:

Piec dysponuje gwintowanym króćcami: wody zasilającej i powrotu (w górnej części kotła), spustowe (z tyłu i z boku), wody powrotnej (dolna część kotła, z tyłu), a także tulejki pomiarowe termometru i termostatu miarkownika. 

Izolacja cieplna:

Kocioł jest izolowany termiczne za pomocą wełny mineralnej, znajdującej się w kasetach z blach stalowych, powlekanych lub malowanych obustronnie. Izolacja zapewnia utrzymanie bezpiecznej temperatury powierzchni zewnętrznej pieca.

Miarkownik ciągu:

Element kotła odpowiadający za regulację ilości powietrza dostarczanego do komory spalania. Regulacja odbywa się przy pomocy szczeliny znajdującej się w drzwiczkach paleniskowo-popielnikowych. Urządzenie zbudowane jest termostatu w mosiężnej tulei, gwintowanej zewnętrznie, pokrętła, a także metalowego ramienia z łańcuchem. Pokrętło miarkownika wyposażone jest w skalę, służącą do ustawienia odpowiedniej temperatury pieca. Głowica umieszczona jest na króćcu regulatora w górnej części kotła, natomiast dźwignia połączona jest z klapką, za pomocą łańcucha. Miarkownik ciągu wyprodukowany przez firmę Regulus. Pełny opis produktu znajduje się na stronie producenta.

Wentylator i sterownik dmuchawy:

Istnieje możliwość wyposażenia kotła w dodatkową dmuchawę wraz ze sterownikiem do obsługi wentylatora. Urządzenie służy do zwiększania ciągu kominowego. Kocioł posiada odpowiednie miejsce do zamontowania wentylatora (czopuch kotła). Cena zestawu to dodatkowe 780zł.

Ekologiczny kocioł na drewno:

Zastosowanie ekologicznych rozwiązań konstrukcyjnych zapewnia zdecydowaną redukcję emisji szkodliwych substancji oraz uzyskanie wysokiej sprawności cieplnej (ok. 91,4%), zgodnie z wymogami 5 klasy norm emisji spalin według PN-EN 303-5:2012 i EcoDesign (ekoprojektu), według 2020-2009/125/WE. Piec na drewno PELLPAL D cechuje się bardzo niską emisją szkodliwych pyłów na poziomie poniżej 20mg/m². Spełnia wysokie standardy kotłów centralnego ogrzewania, uzyskując klasę energetyczną A+. Kocioł kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania w programie Czyste Powietrze

Spełnia wymagania:

  • Dyrektyw Unii Europejskiej, Rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej, Rozporządzeń krajowych, norm i specyfikacji technicznych w zakresie bezpieczeństwa wyrobu. Powyższe wymagania potwierdzone deklaracją zgodności i znakiem "CE". 
  • 5 klasy (najwyższej w przypadku kotłów tego typu) granicznych wartości emisji spalin, według norm PN-EN 303-5:2012 oraz ekoprojektu (EcoDesign). Kocioł posiada odpowiednie zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające spełnienie wymagań.
  • W zakresie efektywności energetycznej spełnia wymagania według klasy A+ (najwyższa możliwa), co oznakowane jest odpowiednią etykietą.

Parametry techniczne kotła PELLPAL D 16 kW:

  • moc cieplna: 16 kW
  • maksymalna powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń: 100 - 160 m²
  • sprawność cieplna kotła: ok. 91,4%
  • paliwo: drewno, polana drzew liściastych
  • zużycie paliwa: max.. 4,7 kg/h
  • pojemność wodna kotła wynosi: 70 l
  • masa załadunku: 8,5 kg
  • masa kotła: ok. 315 kg
  • maksymalna temperatura robocza: 95°C
  • znamionowa ilość spalin: 11 g/s
  • znamionowa temperatura spalin: 125°C
  • minimalna temperatura powrotu: 55°C
  • minimalna temperatura wody kotłowej: 10°C
  • stałopalność: 2,05 h
  • ciśnienie robocze: 2 bary
  • ciśnienie próbne: 4 bary
  • ciąg kominowy: 0,24 mbar
  • króćce wodne instalacji centralnego ogrzewania: DN 40, G1½
  • króćce wodne do podłączenia miarkownika ciągu: DN 25, ¾
  • średnica czopucha: Ø159 mm
  • zalecana pojemność zbiornika akumulacyjnego (bufora): 672 l
parametry techniczno-eksploatacyjne kotłów na drewno PELLPAL D piecekapi.pl

Wymiary kotła:

  • wysokość (H): 128,6 cm
  • wysokość (H1): 110,3 cm
  • szerokość (B): 49,7 cm
  • szerokość (B1): 46,2 cm
  • długość (L): 93 cm
  • długość (L1): 63,5 cm
wymiary kotła PELLPAL D 16kW piecekapi.pl

Kotły typu PELLPAL D 16 kW:

  • Niskotemperaturowy kocioł, nie podlegający warunkom dozoru technicznego, w przypadku zabezpieczenia w układzie otwartym. 
  • W standardowym wyposażeniu (tylko z miarkownikiem ciągu) nie jest przystosowany do zabezpieczeń w układzie zamkniętym, z przeponowymi naczyniami wzbiorczymi. Należy zabezpieczyć jedynie według PN-91/B-02413 - "Ogrzewnictwo i ciepłownictwo".

Dodatkowe informacje:

Więcej informacji i szczegółów dotyczących kotła na drewno PELLPAL D znajduje się na oficjalnej stronie projektu PELLPAL. W celu uzyskania dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu.

Załączniki:

Instrukcja obsługi i montażu kotła zgazowującego drewno PELLPAL D 16 kW

Formularz zgłoszenia reklamacji

Zaświadczenie badania kotła zgazowującego drewno PELLPAL D 16 kW

Sprawozdanie z badań kotła zgazowującego drewno PELLPAL D 16 kW

Etykieta energetyczna

Karta wymogów EcoDesign

Tabliczka znamionowa

Karta produktu