Porady serwisowe

Wyślij wiadomość

Szybka wiadomość

Porady serwisowe

 

Bez względu na to w jaki sposób ogrzewamy dom, każdy zbliżający się sezon grzewczy wymaga pewnych przygotowań. Kilka prostych zabiegów pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, których skutki mogą być opłakane – od niegroźnych, takich jak spędzenie kilku dni w chłodzie, poprzez kosztowne naprawy, aż po zagrożenie zdrowia lub życia.
Najmniej przygotowań czeka osoby korzystające z ogrzewania z sieci miejskiej, które sprowadzą się do szczelności domowej instalacji c.o. i odpowietrzenia grzejników. Obowiązek konserwacji instalacji grzewczej w budynkach wielorodzinnych spoczywa na zarządcy nieruchomości.
Znacznie więcej zadań stoi przed właścicielami domów jednorodzinnych. W ich gestii pozostaje sprawdzenie instalacji c.o., wentylacji, przewodu kominowego oraz wykonanie przeglądu technicznego kotła, a także zadbanie o odpowiednią ilość opału na zimę. Ale zacznijmy od początku.

 

1. Zrób przegląd kotła:

 

Sercem instalacji grzewczej jest kocioł i to od jego stanu technicznego zależeć będzie czy zimą w budynku zapanuje komfort cieplny. Dlatego przynajmniej raz w roku powinno się wykonać przegląd techniczny kotła grzewczego, nawet wówczas gdy nie zaobserwujemy żadnych nieprawidłowości w jego pracy. Początek sezonu grzewczego to doskonały moment, aby to zrobić. Przed ponownym rozruchem kotła należy sprawdzić działanie wszystkich elementów ruchomych i mechanicznych. Konieczna jest także kontrola armatury w instalacji kotłowni ( zawory, filtry, pompy itp.).

Na co zwrócić uwagę?

  • sprawdź działanie wyposażenia kotła zasilanego elektrycznie tj: wentylatora , sterownika podajnika paliwa itp.
  • sprawdź przewody elektryczne, czujniki termometr
  • sprawdź drożność kanałów nadmuchowych
  • sruntowne wyczyść wymiennik kotła

Czynności te można również zlecić serwisowi, który dysponuje niezbędnymi narzędziami oraz posiada odpowiednia wiedzę techniczną dotycząca kotłów c.o.

 

2. Skontroluj instalację grzewczą:

 

Należy sprawdzić, czy wytworzone ciepło bez przeszkód dotrze do pomieszczeń i odbiorników ciepła. Niezbędna jest kontrola działania pomp w instalacji, filtrów wody oraz wszelkich zaworów. Koniecznie należy sprawdzić poziom wody w instalacji i w razie ubytków je uzupełnić. Zbyt duży ubytek wody może świadczyć o nieszczelności instalacji, a wtedy niezbędna jest interwencja instalatora.

 

3. Sprawdź komin:

 

Nie ma mowy o poprawnym działaniu kotła bez sprawnego działania komina. Jego drożność
i szczelność gwarantuje właściwy odbiór spalin. Przed sezonem grzewczym należy wezwać kominiarza i zadbać o oczyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych. Po kontroli komina kominiarz wystawia opinię pokontrolną, którą należy zachować. Dobrą inwestycją są także czujniki wykrywające obecność czadu w kotłowni oraz pomieszczeniach mieszkalnych.

 

4. Zadbaj o grzejniki:

 

Przygotowanie grzejników nie powinno ograniczyć się natomiast do oczyszczenia ich z kurzu, umycia oraz ich odpowietrzenia. Pamiętajmy, by grzejniki czyścić tylko za pomocą łagodnych detergentów, tych samych, których używamy do codziennego sprzątania. Zbyt mocne środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika – farba zacznie odpryskiwać, a w to miejsce pojawi się rdza. Należy też odsunąć wszystkie przedmioty, które latem i wiosną ustawiliśmy obok grzejnika, aby nie zaburzać oddawania ciepła do pomieszczenia.

 

5. Posprzątaj kotłownię:

 

Warto poświęcić kilka chwil na uporządkowanie kotłowni, szczególnie, że często to jest miejsce nieodwiedzane przez okres letnich miesięcy. Koniecznie sprawdźmy, czy mamy swobodny dostęp do kotła i czy znajdują się przy nim wszystkie potrzebne nam narzędzia do jego obsługi. Ważne jest także zapewnienie sobie wygodnego dojścia od miejsca składowania opału do kotła. Pamiętajmy o skontrolowaniu sprawności wentylacji czy oświetlenia kotłowni. Skład opału powinien być zabezpieczony aby przypadkowo nie doszło do pożaru w kotłowni.

 

6. Zadbaj o prawidłową wentylację:

 

Jej rola jest nieoceniona, gdyż dobrze zaprojektowana zapewnia częstą wymianę powietrza wewnątrz domu. Przy słabej wymianie powietrza i niedostatecznie ogrzanych pomieszczeniach występuje ryzyko zawilgocenia ścian, rozwoju grzybów i złego samopoczucia mieszkańców.

 

7. Zrób zapas paliwa:

 

To ostatni moment aby zakupić zapas paliwa na całą zimę. Jeżeli pozwalają nam na to fundusze, które przeznaczymy na zakup opału oraz warunki jego składowania, to należy zamówić odpowiednią jego ilość. Warto porównać zużycie paliwa z poprzednich okresów grzewczych.
Opał powinien być suchy i dobrej jakości o małej spiekalności. Kupując opał ze sprawdzonych składów unikniemy przykrych niespodzianek.

 

8. Nie tylko instalacja:

 

Zimą przez nieszczelne okna i drzwi występują ubytki ciepła, co powoduje znaczne straty energii i zwiększenie kosztów za ogrzewanie. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy sprawdzić stan stolarki okiennej i drzwiowej, i w razie konieczności uzupełnić wszelkie ubytki w uszczelnieniu okien. W przypadku, gdy na elewacji powstają zacieki, należy sprawdzić te miejsca pod kątem zawilgocenia materiałów izolacyjnych, które znacznie pogarszają warunki termoizolacyjne. Podniesienie temperatury o 1 stopień zwiększa zużycie opału do 10 %.